Przewodnik po pozycjonowaniu w WordPress za pomocą Yoast SEO.
WordPress jest jednym z najlepszych systemów zarządzania treścią jeśli chodzi o SEO. Ale nawet jeśli wszystko zaczyna się od razu po wyjęciu z pudełka, możesz zrobić znacznie więcej, aby poprawić swoją wydajność.
Optymalizacja witryny przy użyciu taktyki i najlepszych praktyk opisanych w tym artykule pomoże Ci poprawić swoje pozycje w rankingu, zdobyć więcej subskrybentów lub sprzedaży oraz ogólnie mieć lepszą stronę internetową.
Ponieważ dobre pozycjonowanie powinno być zakorzenione we wszystkich aspektach marketingu internetowego i PR, ten przewodnik zajmuje całkiem sporo miejsca! To długa lektura, więc możesz swobodnie korzystać ze spisu treści poniżej.
Zanim zaczniemy…
Ten artykuł zakłada, że używasz już wtyczki Yoast SEO plugin, która dodaje znacznie więcej narzędzi i opcji SEO do WordPress. Jeśli jeszcze jej nie używasz, możesz od razu skonfigurować ją za pomocą poradnik dla początkujących Yoast SEO.
Jeśli używasz innej wtyczki SEO, takiej jak All in One SEO lub Ultimate SEO, większość zasad będzie nadal obowiązywać. Oczywiście na potrzeby tego poradnika lepiej by było, abyś przełączył się i skorzystał z wtyczki Yoast SEO, przy przesiadce może być pomocny poradnik migracji yoast seo. To bardzo łatwy proces.
Spis treści
1. Get your basic WordPress SEO right
Po wyjęciu z pudełka WordPress jest dość dobrze zoptymalizowanym systemem zarządzania treścią. Podstawowa konfiguracja może zapewnić solidne podstawy – nawet bez obszernego dostosowywania, optymalizacji motywu i wtyczek. Jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na ranking, udoskonalić przepływ pracy i upewnić się, że witryna jest idealnie zoptymalizowana.
Ustawiając odpowiednie podstawowe ustawienia i stosując kilka prostych technik, możesz mieć pewność, że masz solidne podstawy do budowania!
1.1. Sprawdź kondycję strony
Najpierw najważniejsze. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w witrynie dobrze jest sprawdzić, gdzie jesteś teraz. Poprawne działanie ma wiele do zaoferowania: prowadzenie witryny na nowoczesnym serwerze ze zaktualizowanym oprogramowaniem na hoście internetowym, który oferuje doskonałą wydajność. Więc zadaj sobie pytanie: na jakim sprzęcie i oprogramowaniu działa Twoja witryna? Jaki masz plan hostingowy? Czy korzystasz z budżetowego dostawcy hostingu współdzielonego lub zainwestowałeś w dedykowany plan hostingowy u znanego hosta internetowego, który dostosował swoje serwery do współpracy z WordPress?
Aby dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami witryny, możesz zainstalować wtyczkę Health Check. Ta wtyczka zapewnia mnóstwo informacji technicznych i pomaga uzyskać informacje, które mogą być używane przez podmioty zewnętrzne w celu ulepszenia witryny.
Health Check jest niezwykle pomocny – do tego stopnia, że zespół WordPress zamierza teraz włączyć wtyczkę do podstawowego środowiska WordPress.

1.1.1 Sprawdź, czy korzystasz z odpowiedniego hostingu
Według danych strony wymagań technicznych WordPress, zalecany plan hostingu do uruchomienia WordPress powinien obejmować nowoczesną wersję PHP, MySQL lub MariaDB oraz obsługę HTTPS. Możliwe jest działanie ze starszym oprogramowaniem serwera, ale nie jest to zalecane. Jeśli zainstalowałeś wtyczkę Health Check, możesz zobaczyć szczegóły techniczne swojej instalacji. Ponadto, jeśli otworzysz pulpit nawigacyjny swojego dostawcy usług hostingowych, powinieneś być w stanie zobaczyć, jakiego rodzaju planu używasz.
1.1.2. Aktualizacja do PHP 7.0 lub wyższej
Wiele witryn WordPress nadal działa na przestarzałych wersjach PHP. Jedno spojrzenie na statystyki WordPress ujawnia, że prawie połowa stron nadal działa w wersji PHP z serii 5, podczas gdy PHP 7.0 i nowsze są dostępne od ponad trzech lat.
Kompatybilność wsteczna jest fajna, ale powstrzymuje WordPressa jako technologię i właścicieli witryn przed maksymalnym wykorzystaniem ich witryn. Te stare wersje PHP nie otrzymują żadnych poprawek bezpieczeństwa, przez co są coraz bardziej narażone na ataki.
Na szczęście zespół WordPress zrezygnował z obsługi starszych wersji niż PHP 5.6. W grudniu 2019 ta minimalna obsługiwana wersja PHP zostanie zaktualizowana do wersji PHP 7.0. Następnie będzie dokładniej przestrzegać harmonogramu wydawania kolejnych wersji PHP.
Tak więc jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić wydajność i bezpieczeństwo swojej witryny, jest uaktualnienie swojego środowiska hostingowego do nowoczesnej wersji PHP. Jest z tego wiele korzyści:
- PHP 7 oferuje niesamowity wzrost prędkości.
- Działa o wiele wydajniej, co oznacza mniejsze obciążenie dla serwera.
- Zapewnia wiele nowoczesnych możliwości developerskich.
- To dużo bardziej bezpieczne środowisko.
- Zapewnia kompatybilność.
To jest coś, czego wszyscy chcemy, prawda? Jeśli sprawdziłeś swoją obecną konfigurację hostingu w poprzedniej sekcji, masz pojęcie o tym, na czym obecnie działa Twoja witryna. Jeśli pokazuje to nieaktualne oprogramowanie serwera, takie jak PHP 5.5, warto je zaktualizować, jeśli to możliwe.
Przedtem jednak należy zachować szczególną ostrożność. Poproś o pomoc, jeśli nie masz pewności, co robisz.
Oto kilka kroków, które należy podjąć:
- Zawsze wykonaj kopię zapasową swojej witryny.
- Stwórz lokalne środowisko testowe w oparciu o nowoczesną wersję PHP.
- Zainstaluj kopię zapasową witryny na tym serwerze.
- Sprawdź dokładnie, czy wszystko działa poprawnie.
- Uaktualnij witrynę – w większości przypadków dostawca usług hostingowych może to zrobić za Ciebie.
WordPress.org ma post na temat zalet aktualizacji wersji PHP i co należy wziąć pod uwagę, robiąc to.
1.1.3. Upewnij się, że używasz SSL i HTTPS
Wcześniej implementacja protokołu SSL (uzyskiwanie adresu URL HTTPS i zielonej ikony kłódki na pasku adresu URL przeglądarki) było opcjonalne. Prawdopodobnie wiele witryn nie potrzebowało dodatkowego poziomu bezpieczeństwa zapewnianego przez protokół SSL.
Teraz jednak posiadanie zainstalowanego ważnego certyfikatu SSL jest obowiązkowe – wyszukiwarki mogą „karać” witryny bez ważnych certyfikatów i konfiguracji SSL (i / lub wyświetlać ostrzeżenia obok wyników wyszukiwania). Zasadniczo dobrą praktyką jest stosowanie przez wszystkie strony protokołu SSL, aby uniemożliwić hakerom i stronom trzecim przechwytywanie żądań i danych.
Ponadto wiele nowoczesnych technik szybkości i wydajności witryny wymaga prawidłowej konfiguracji SSL / HTTPS. Aby skorzystać z nowych, szybszych technologii internetowych, takich jak HTTP / 2, przeglądarki takie jak Google Chrome i Firefox wymagają witryny z ważnym certyfikatem SSL.
Jeśli chcesz przejść na SSL i upewnić się, że witryna jest poprawnie wyświetlana przez HTTPS, sprawdź poradnik HTTPS tips & tricks
1.2. Sprawdź ustawienia swojej witryny
Warto poświęcić trochę czasu na przeglądanie wszystkich sekcji w menu Ustawienia WordPress, ponieważ wiele dostępnych opcji może wpłynąć na SEO witryny WordPress.
W szczególności warto dokładnie sprawdzić ustawienia prywatności, aby upewnić się, że nie zapobiegniesz przypadkowemu zaindeksowaniu witryny przez wyszukiwarki. To zdecydowanie zaszkodzi twojej widoczności!
Należy również upewnić się, że wszystkie ustawienia pisania i czytania są ustawione poprawnie, kontrolują one domyślne kategorie i to, co powinno być wyświetlane na stronie głównej. Nie zapomnij też nadać swojej witrynie mocnego sloganu w Ustawieniach → Ogólne!
1.3. Wybierz odpowiednią strukturę linków
Twoje ustawienia bezpośredniego linku określają format, jaki przyjmie Twoja strona i adresy URL postów, co może mieć duży wpływ na SEO. Jeśli więc tworzysz nową witrynę, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest zmiana ustawień łącza bezpośredniego, które znajdziesz w Ustawieniach → bezpośrednie odnośniki.
Jeśli nie zmienisz ustawień domyślnych, wszystkie Twoje strony i posty będą miały wyglądające adresy URL example.com/?p=123
. Chociaż jest to całkowicie w porządku, nie jest szczególnie miłe i może mieć wpływ na to, jak użytkownicy i wyszukiwarki postrzegają jakość i trafność twoich stron.
Zmiana struktury odnośników zmienia komponenty, kolejność i strukturę adresów URL witryny. Ważne jest, aby wybrać właściwą strukturę podczas początkowej konfiguracji witryny, ponieważ jej późniejsza zmiana może powodować problemy z SEO.
Zwykle zaleca się, aby ludzie używali struktury, która tworzy wyglądające adresy URL example.com/post-name/
, lub example.com/category/post-name/
, w zależności od tego, jak duże znaczenie mają dla kategoryzacji ich treści. W przypadku większości witryn WordPress wybór jednej z tych opcji będzie idealnie odpowiedni.
W przypadku pierwszej opcji możesz po prostu zmienić ustawienie łącza bezpośredniego na /%postname%/
, tak jak:

Aby dołączyć kategorię, możesz wybrać „Struktura niestandardowa” i zmienić wartość na /%category%/%postname%/
.
Jeśli wcześniej miałeś ?p=<postid>
jako odnośniki, WordPress zajmie się wszystkimi przekierowaniami. To dotyczy również zmiany z /%postname%/
na /%category%/%postname%/
.
1.3.1. Wybór WWW lub non-WWW
Musisz pomyśleć o tym, jak ma wyświetlać się Twoja witryna jako www.example.com
, albo po prostu example.com
. Upewnij się, że w ustawieniach ogólnych strony Ustawienia → Ogólne, wersja, którą chcesz pokazać, jest odpowiednio odzwierciedlona:

Z punktu widzenia SEO różnica jest niewielka. Ponadto większość konfiguracji hostingu i serwerów automatycznie przekieruje żądania dotyczące „niewłaściwej” wersji do wybranej wersji. To sprawia, że jest to przede wszystkim kwestia brandingu – które podejście najlepiej pasuje do Twojej witryny?
Z technicznego punktu widzenia nie ma też dużej różnicy. Niektóre konfiguracje mogą powodować niewielkie bóle głowy, jeśli pominą komponent „www”, ale są one coraz rzadsze.
2. Zoptymalizauj treść
Twoja witryna powinna zawierać najlepsze treści na wybrany przez Ciebie temat. Ludzie szukają wciągających, autorytatywnych artykułów i wiarygodnych odpowiedzi na swoje pytania. Pisanie wysokiej jakości treści do witryny WordPress zaczyna się od własnych unikalnych pomysłów lub wyróżniającego się podejścia do określonego tematu. Ale oznacza to również prezentowanie tych pomysłów w dobrze zorganizowany i dostępny sposób. Razem pomoże to przyciągnąć poszukiwanych odbiorców i utrzymać ich zaangażowanie.
2.1. Zbadaj cele i potrzeby użytkowników
Przed napisaniem treści zastanów się, jakie wyszukiwane hasła chcesz znaleźć. Każda strona lub post powinna być zoptymalizowana pod kątem określonego hasła.
Ale jak określić, na jakie słowa kluczowe chcesz być znajdowany? Aby się dowiedzieć, musisz przeprowadzić badanie słów kluczowych. W tym procesie powinieneś zadać sobie pytania, takie jak: na jakie frazy chcesz rankować? Jak realistyczne jest rankowanie na te frazy w przypadku twojej witryny?
Wyobraź sobie, że masz bloga kulinarnego i pasjonujesz się udostępnianiem swoich ulubionych przepisów i technik pieczenia. Optymalizacja postu pod kątem frazy takiej jak [najlepszy przepis na ciasto] nie jest zbyt realistycznym celem, ponieważ jest to bardzo ogólny termin. Istnieje duża konkurencja dla takich ogólnych warunków. Zamiast tego powinieneś pomyśleć o znalezieniu własnej niszy. Niszą tą mogą być [zdrowe przepisy na ciasto o niskiej zawartości cukru] lub [ciasto francuskie, które możesz zrobić w domu].
W niszy możesz stać się prawdziwym ekspertem. Twoja wiedza specjalistyczna może umożliwić Ci tworzenie treści wykraczających poza kompetencje konkurencji. Możesz zejść głębiej niż inni lub rzucić światło na różne tematy tego samego tematu. W tym celu chcesz skupić się na słowach kluczowych z długim ogonem. Długim hasłem może być [jak zrobić niskokaloryczny wegański sernik jagodowy]. Takie wyrażenie jest bardziej precyzyjne i dlatego łatwiej je uporządkować. Ponadto będzie bardziej odpowiedni dla określonego tematu niszowego.
Ważne jest również, aby pomyśleć o tym, co odbiorcy faktycznie chcą osiągnąć, wyszukując określony termin. Jest to nazywane intencją wyszukiwania. Mogą na przykład szukać odpowiedzi na konkretne pytanie, a Ty możesz podać niezbędne informacje. Lub mogą chcieć kupić konkretny produkt, który możesz im zaoferować. Pomyśl o potrzebach użytkowników i odpowiedz na nie, tworząc odpowiednio treść.
2.2. Pisz najlepszą treść dla użytkowników
Po zakończeniu badania słów kluczowych i poznaniu tematów, o których chcesz pisać, musisz przejść do samego pisania. W większości przypadków łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Aby przejść od pomysłu do świetnej treści, najprawdopodobniej będziesz musiał wykonać cykl szkicowania, pisania, edytowania i przepisywania.
Twój pierwszy szkic może być tylko szkicem twojej struktury. W tym momencie nie musisz pisać wszystkiego w idealnej prozie, ale upewnij się, że postępujesz zgodnie z logiczną strukturą. W przypadku większości utworów będzie to wprowadzenie, główne argumenty i wnioski. Oczywiście będzie się to różnić w zależności od gatunku – przepis będzie miał zupełnie inną strukturę.
Możesz rozwinąć punkty dalej w fazie pisania, w której próbujesz wymyślić pierwszą pełną wersję swojego tekstu. Na koniec, w fazie edycji, powinieneś sprawdzić, czy Twój utwór jest wciągający i łatwy do odczytania. Możesz być ekspertem w swoim temacie, ale Twoi odbiorcy prawdopodobnie nie są (jeszcze). Dlatego staraj się, aby twoje pisanie było jak najbardziej dostępne. W razie wątpliwości zawsze najlepiej jest poprosić znajomego lub kolegę o opinię. Kolejną dobrą sztuczką jest czytanie sobie tekstu na głos. Możesz nawet pozwolić, aby Twój komputer to wypowiedział. To da ci lepsze pojęcie o tym, czy wszystko jest płynne.
2.3. Zoptymalizuj indywidualne wpisy i strony
Pisząc lub edytując swój post, musisz zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, aby był przyjazny dla SEO. Te elementy obejmują podtytuły, tytuł i opis. Wszystkie muszą odzwierciedlać temat konkretnego postu.
Nie zapominaj, że przyjazne SEO nie oznacza tylko, że wyszukiwarka łatwo może zrozumieć temat strony. Co ważniejsze, oznacza to, że odwiedzający mogą poznać istotę strony za jednym spojrzeniem.
Twój meta opis i tytuł mogą decydować o tym, czy odwiedzający klikną Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Po odwiedzeniu Twojej witryny elementy takie jak podtytuły mogą mieć kluczowe znaczenie dla użytkowników decydujących o tym, czy chcą pozostać w Twojej witrynie.
2.3.1. Set your focus keyphrase(s)
Jedną ważną zasadą jest, aby nie używać tego samego słowa kluczowego na więcej niż jednej stronie. W przeciwnym razie może dojść do kanibalizacji. Przez większość czasu nie chcesz rankingować wielu stron za pomocą tego samego hasła, ponieważ oznacza to, że sam ustawiasz się jako konkurencja dla siebie samego.
Ważne jest również, aby włączyć frazę kluczową w kluczowych elementach postu, takich jak tytuł, wprowadzenie, podtytuły i opis.
Wszystkie te elementy są kluczowymi sygnałami na temat Twojego postu. Ponieważ fraza kluczowa jest w rzeczywistości głównym tematem strony, logiczną konsekwencją jest upewnienie się, że ten temat znajduje odzwierciedlenie we wszystkich tych elementach.
Ta sama logika obowiązuje w odniesieniu do całego tekstu: musisz upewnić się, że nie zboczysz z tematu; jeśli pozostajesz w temacie, naturalnie powinno wynikać z tego, że wielokrotnie użyjesz frazy w całym tekście. Ale unikaj wypychania tekstu za pomocą hasła tylko ze względu na to. Jeśli trudno ci podać odpowiednią frazę kluczową w tekście wystarczającą liczbę razy, może to oznaczać, że powinieneś zmienić podejście do tematu.
Aby uniknąć powtórzeń, możesz użyć synonimów. Synonimy to słowa, które oznaczają dokładnie to samo lub mniej więcej to samo, co twoje hasło.
Możesz także użyć powiązanych słów kluczowych, aby zoptymalizować pojedynczą stronę pod kątem podobnych, powiązanych terminów. Możesz użyć ich, aby nadać kontekst swojej frazie kluczowej. Na przykład, jeśli Twoim słowem kluczowym jest [zupa dyniowa], powiązanym słowem kluczowym może być [zimowe kolacje w ciągu tygodnia]. Ten drugi, szerszy termin zawiera dodatkowe informacje na Twój temat. Może także tworzyć spójność, ustanawiając link do podobnych stron w poście.
2.3.2. Zaoptymalizuj adresy URL
W większości przypadków adres URL wpisu powinien prawdopodobnie zawierać frazę kluczową, aby było oczywiste, o czym jest strona z linku. Powinieneś zawsze starać się, aby twoje linki bezpośrednie były krótkie, opisowe i czyste – nie umieszczaj niepotrzebnych słów!
Zanim opublikujesz nowe posty lub strony, możesz również rozważyć usunięcie „stopwords” z bezpośredniego linku. Są to słowa takie jak „a”, „i” oraz „the”. Staranne wykonanie może sprawić, że twoje linki bezpośrednie będą bardziej czytelne, łatwiejsze w użyciu lub link do. Posty ze szczególnie długimi tytułami mogą skorzystać z tego podejścia.
W przypadku postów, które zostały już opublikowane, zalecamy ostrożność przy zmianie permalinków. Jeśli ludzie już linkowali do twoich stron, zmiana adresów URL może spowodować bałagan. Mimo że WordPress czasami przekierowuje użytkowników do nowej lokalizacji (menedżer przekierowań w Yoast SEO Premium obsługuje to automatycznie i bardziej niezawodnie), zmiana adresów URL może mieć wpływ na wydajność.
2.3.3. Zoptymalizuj tytuł strony
Tytuł każdej strony – zawartość tagu HTML <title> – może być jednym z najważniejszych czynników dobrego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. To nie tylko dosłowny tytuł karty lub okna przeglądarki, ale także pierwsza linia, którą ludzie widzą w wynikach wyszukiwania. Opisuje, o czym jest Twoja strona, i działa jak reklama, która zachęca użytkowników do kliknięcia.
W wielu witrynach domyślna struktura postów i stron niekoniecznie jest najbardziej optymalnym podejściem do SEO. Tytuł taki jak „Mój blog» Gotowanie »Przepis na Carbonarę nie jest tak przekonujący ani skuteczny jak„ Mój 20-minutowy przepis na pyszne carbonarę | Mój blog”.
Ważne jest, aby pomyśleć o strukturze swoich tytułów, a także o treści tytułu na każdej stronie. Zazwyczaj warto wziąć pod uwagę, że:
- Wyszukiwarki mogą przykładać większą wagę do pierwszych słów – więc próba zbliżenia słów kluczowych do początku tytułu może zwiększyć szanse na dobrą pozycję w rankingu.
- Ludzie skanujący strony wyników najpierw widzą pierwsze słowa. Jeśli słowa kluczowe znajdują się na początku listy, Twoja strona prawdopodobnie zostanie kliknięta.

Yoast SEO można użyć do uporządkowania swoich tytułów!
Możesz kontrolować domyślną strukturę tytułów i opisów stron we wtyczce Yoast SEO. Istnieją dwie części wtyczki, które je kontrolują. Przede wszystkim, jak tylko zainstalujesz i aktywujesz wtyczkę, otrzymasz sekcję „SEO” w twoim panelu administracyjnym WordPress.
Przejdź do SEO → Wygląd wyszukiwania, a zobaczysz kilka zakładek dla różnych typów stron w Twojej witrynie.
Dla każdego typu postu i systematyki możesz ustawić tak zwany szablon tytułu – oraz szablony metaopisu. W przypadku postów na stronie yoast.com wygląda to tak:

Pozwala to używać komponentów i zmiennych do kontrolowania domyślnego zachowania tytułów stron. Oczywiście można je zastąpić strona po stronie.
Na przykład na powyższym obrazku możesz zobaczyć, jak automatycznie przechwytujemy elementy takie jak tytuł strony, aby powstrzymać nas przed ręcznym pisaniem tytułów od zera dla każdej strony.
Istnieje wiele rodzajów zmiennych, których możesz użyć w tytułach i metaopisie. Wszystkie są wymienione i wyjaśnione w zakładce pomocy na stronie.
Dla zaawansowanych użytkowników dostępne są dodatkowe fajne funkcje. Na przykład możesz użyć cf_<custom field name>, aby upuścić dowolne pole niestandardowe – z meta wartości postu lub meta wartości użytkownika.
UWAGA: Korzystając z tych szablonów, upewnij się, że tagi tytułu zachowują się zgodnie z oczekiwaniami podczas przeglądania w witrynie. Jeśli nie, możesz mieć problem ze sposobem tworzenia motywu i może być konieczne zaznaczenie pola wyboru „Wymuś przepisanie” w opcjach. Możesz również postępować zgodnie z tymi instrukcjami, aby zmodyfikować szablony.
2.3.4. Poprawnie używaj nagłówków
Nagłówki doskonale nadają się do uporządkowania treści i pomagają czytelnikom przetwarzać informacje w kawałkach o niewielkich rozmiarach. Mogą być również pomocne w opisie układu strony i skupieniu się na wyszukiwarkach.
WordPress przekształca nagłówki, które umieszczasz w treści, w ich odpowiednie tagi HTML (<h1>
, <h2>
, <h3>
i tak dalej). Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, jakiego rodzaju nagłówków używasz i w jakiej kolejności. Zrozumienie tego może utrudnić zrozumienie treści.
Chociaż większość motywów do WordPress dobrze zna podstawy, warto upewnić się, że szablon określa tytuł posta tag <h1>
i że nie używasz tagów <h1>
w dowolnym miejscu na stronie lub w treści postu.
Treść Twojego postu powinna wtedy naturalnie „płynąć”; na przykład należy użyć dużych, znaczących pozycji tagiem <h2>
subsekcje tagi <h3>
tags, a każda nowa sekcja <h2>
.
2.3.5. Zoptymalizuj meta opisy
Meta opisy to przede wszystkim wyszukiwarki, które pokazują opis Twojej strony w wynikach wyszukiwania, zwykle poniżej tytułu strony.
Dostosowywanie i pisanie opisowego meta opisu może zachęcić użytkowników do klikania wyników w wyszukiwarce, nawet jeśli niekoniecznie zajmujesz najwyższą pozycję. To reklama i Twoja okazja, by zrobić wrażenie.
Pisanie atrakcyjnych, informacyjnych opisów zawartości strony dla każdej strony w witrynie jest najlepszą praktyką i daje możliwość przyciągnięcia większej liczby odwiedzin.
Chociaż tworzenie opisów dla każdej strony i postu może wydawać się mnóstwem pracy, warto spróbować.
Nie zaleca się automatycznych opisów
Niektóre motywy i wtyczki próbują automatycznie tworzyć opisy, biorąc pod uwagę pierwsze zdanie postu. Jest to sprytny skrót, ale rzadko daje dobre opisy.
Pierwsze zdanie postu to często informacje wprowadzające, które nie stanowią świetnego streszczenia ani kuszącej reklamy!
Jedynym dobrze napisanym opisem jest odręczny opis, a jeśli myślisz o automatycznym generowaniu opisu, możesz równie dobrze nic nie robić i pozwolić wyszukiwarce wybrać i kontrolować fragment kodu.
Automatyczne generowanie fragmentu kodu jest „skrótem”, a SEO nie ma prawdziwych skrótów!
Jeśli nie podasz meta opisu, wyszukiwarka zazwyczaj spróbuje znaleźć słowo kluczowe, które było wyszukiwane na Twojej stronie, i automatycznie wybierze ciąg wokół niego – i podświetli pogrubioną frazę na stronie wyników.
Fragmenty generowane automatycznie (czy to przez wtyczki, czy wyszukiwarki) rzadko są tak opisowe lub tak przekonujące, jak te napisane ręcznie. Dlatego zalecamy użycie pola opisu meta, które znajduje się we wtyczce Yoast SEO, do napisania opisu meta. Upewnij się, że zachęca on czytelnika do kliknięcia i upewnij się, że zawiera on słowo kluczowe focus postu lub strony przynajmniej raz.
2.3.6. Zoptymalizuj media i zdjęcia
Często pomijaną częścią WordPress SEO jest sposób obchodzenia się z obrazami, filmami i treściami medialnymi.
Aby upewnić się, że wyszukiwarki mogą zrozumieć Twoje obrazy, musisz pomyśleć o tym, jak nazwać i sformatować swoje pliki. Pisanie opisowych dostępnych opisów tekstowych również pomaga i może znacznie poprawić wydajność. Jako dodatkową korzyść pomagasz także czytelnikom, którzy polegają na technologiach wspomagających, takich jak czytniki ekranu.
Używanie odpowiednich atrybutów alt dla obrazów i transkrypcji filmów to także coś, co sprawdzamy w funkcji analizy treści wtyczki Yoast SEO.
2.4. Utrzymaj jakość treści
2.4.1 Dbaj o aktualność swoich treści
Ponieważ Google stara się pokazywać swoim użytkownikom najlepsze i aktualne informacje, należy śledzić swoje treści i regularnie je poprawiać. Co więcej, ponieważ nie chcesz pokazywać odwiedzającym Twojej witryny nieaktualnych, zbędnych lub niepoprawnych informacji.
Jeśli publikujesz regularnie i masz setki, a nawet tysiące postów na blogu, łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Dlatego radzimy skupić się na dwóch konkretnych obszarach, jeśli chodzi o konserwację treści: aktualizowanie podstawowych treści i zapobieganie kanibalizacji słów kluczowych.
2.4.2. Aktualizuj swoje główne treści
Niektóre strony w Twojej witrynie są ważniejsze niż inne. Najcenniejsza treść Twojej witryny nazywa się kanonicznymi.
W skrócie, te posty lub strony:
- zawierają niezbędne informacje dla odbiorców;
- są kompletne, aktualne i dobrze napisane;
- mają pewien autorytet;
- uzyskują najwięcej linków z podobnych tematów w twojej witrynie;
- plasuj się wyżej niż inne artykuły na ten sam temat;
- uzyskuą największy organiczny ruch na swojej stronie.
Jeśli masz wątpliwości, od czego zacząć aktualizację treści witryny, zawsze priorytetowo traktuj treść kanoniczną swojej witryny. Twoja firma na nich polega i nigdy nie powinny się zestarzeć!
2.4.3 Żadnych przestarzałych treści kanonicznych dzięki Yoast SEO
Yoast SEO sprawia, że zawsze łatwiej jest aktualizować swoje fundamenty. Jeśli używasz Yoast SEO na swojej stronie, możesz oznaczyć post jako artykuł kanoniczny. Dzięki temu artykuły te zostaną poddane bardziej rygorystycznej analizie SEO. Ponadto pojawią się na osobnej liście w przeglądzie postów, co ułatwia przeglądanie ich i sprawdzanie.
Jeśli korzystasz z Yoast SEO premium, ich śledzenie jest jeszcze łatwiejsze. Filtr treści kanonicznych stale pokazuje tylko te artykuły, które nie zostały zaktualizowane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ten filtr znajdziesz w przeglądzie postów. Jeśli nie wyświetla żadnych postów, które są dobre, a jeśli zawiera jeden lub więcej postów, sprawdź je i zaktualizuj!

2.4.4. Kanibalizacja słów kluczowych
Kanibalizacja słów kluczowych oznacza, że zjadasz własne rankingi, tworząc zbyt wiele artykułów dla tych samych lub podobnych słów kluczowych. Jeśli masz kilkanaście artykułów na ten sam temat, wyszukiwarki nie wiedzą, który z nich powinien zająć najwyższą pozycję. W rezultacie będziesz konkurować ze swoimi artykułami o wysoką pozycję w wyszukiwarkach.
Jeśli często publikujesz, pewnego dnia napotkasz problemy z kanibalizacją słów kluczowych. Dlatego stworzyliśmy ramy postępowania z kanibalizmem słów kluczowych. Krótko mówiąc, będziesz musiał:
- Dowiedz się, dla których słów kluczowych się to dzieje;
- Przeanalizuj, która treść jest najskuteczniejsza dla tych słów kluczowych;
- Zachowaj posty o najwyższej skuteczności;
- Zdecyduj, czy powinieneś połączyć pozostałe posty w jeden o lepszych wynikach;
- Lub po prostu usunąć je i przekierować.
2.5. Unikaj przypadkowej duplikacji treści
2.5.1. Czym jest duplikacja treści?
Uplikacja treści występuje, gdy wyszukiwarki napotykają wiele adresów URL o tej samej lub bardzo podobnej treści. W rezultacie wyszukiwarki nie wiedzą, który z tych adresów URL ma wyższą pozycję w rankingu, co powoduje obniżenie rankingu wszystkich z nich.
W poprzedniej sekcji omówiliśmy już kanibalizację słów kluczowych, która jest spowodowana zbyt częstym pisaniem na ten sam temat. Ale w większości przypadków podstawa zduplikowanych treści ma charakter techniczny i może się zdarzyć bez Twojej uwagi.
Na przykład niektóre systemy zarządzania treścią dodają identyfikatory sesji lub parametry do śledzenia adresów URL. Lub może mieć indeksowane wersje niektórych stron www i innych niż www. W związku z tym będziesz mieć wiele adresów URL pokazujących dokładnie tę samą treść.
Oprócz przyczyn technicznych Twoje artykuły mogą zostać skopiowane przez inne podmioty.
2.5.2. Jak rozwiązać problem duplikacji treści
Sposób rozwiązania problemu z duplikatem treści zależy od przyczyny problemu. Ogólnie można to zrobić na trzy sposoby – w kolejności preferencji:
- O ile to możliwe, unikaj tworzenia zduplikowanych treści. Jeśli system tworzy identyfikatory sesji w adresie URL, spróbuj na przykład je wyłączyć.
- Nie możesz ich uniknąć? 301 przekierowuje te adresy URL do oryginalnej wersji.
- Stostuj treści kanoniczne.
2.5.3. Ustaw link kanoniczny przy pomocy Yoast SEO
Dzięki Yoast SEO bardzo łatwo jest dodać kanoniczny link do postu lub strony. Nie potrzebujesz programisty! Wystarczy przejść do zakładki Zaawansowane w metaboksie Yoast SEO pod postem lub stroną. Tam znajdziesz pole Canonical URL, w którym możesz wpisać adres URL oryginalnego artykułu – ten, na który chcesz skierować wyszukiwarki:

Jeśli nie ustawisz kanoniki, Yoast SEO ustawi dla Ciebie kanoniczny odnośnik. Oznacza to, że artykuł będzie wskazywał na siebie.
2.6 Wspieraj międzynarodową publiczność
Aby zoptymalizować witrynę pod kątem odbiorców w kilku krajach lub regionach językowych, musisz zoptymalizować zarówno treść, jak i konfigurację techniczną.
Zacznijmy od aspektów merytorycznych międzynarodowego SEO. Kluczowe jest prowadzenie ukierunkowanych badań słów kluczowych i pisanie świeżych treści dla każdego odbiorcy. Weź na przykład przedmioty do ubrania. Kamizelka amerykańska to kompletnie inna odzież niż kamizelka brytyjska, holenderska, francuska czy hiszpańska… masz rację. Nie zalecamy korzystania z automatycznych tłumaczeń. Zainwestuj czas i zasoby w odpowiednie badania i tłumaczenia, aby zoptymalizować słowa kluczowe i skopiować.
Innym ważnym aspektem międzynarodowego SEO jest wybór odpowiedniej struktury domeny. Ogólnie rzecz biorąc, inny ccTLD (np. Www.yoast.de) dla każdej odmiany jest dobrą opcją dla bardzo dużych firm o dużych budżetach. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem są podkatalogi (np. Www.yoast.com/de).
Wyszukiwarki chcą wyświetlać odpowiednią wersję językową witryny każdemu odwiedzającemu, niezależnie od kraju, z którego pochodzą. Aby im pomóc, musisz wdrożyć hreflang. hreflang to kod, który informuje wyszukiwarki, jakie wersje językowe strony są dostępne i pomaga zapobiegać problemom z powielaniem treści.
3. Zoptymalizuj strukturę strony
Solidna struktura witryny pomaga użytkownikom i wyszukiwarkom poruszać się po witrynie. Ponadto wyjaśni, które strony w Twojej witrynie są najważniejsze. Dobra struktura witryny składa się z dwóch filarów: organizowania witryny i kontekstowego linkowania wewnętrznego.
3.1. Zorganizuj swoją stronę
Uporządkowanie witryny pomoże Ci skonfigurować ścieżkę nawigacji od strony głównej do poszczególnych postów i stron iz powrotem. Dodanie kategorii i podkategorii wprowadzi porządek w chaos. Najlepiej byłoby, gdyby Twoja witryna była zorganizowana w taki sposób:

Zawsze powinieneś upewnić się, że strona główna jest przejrzysta i łatwa w nawigacji. Zaśmiecenie strony głównej zbyt dużą liczbą opcji utrudni zrozumienie witryny. Dodanie przejrzystego menu i pomaga użytkownikowi poruszać się po Twojej witrynie, gdziekolwiek się znajdują.
3.2 Połącz swoje treści z kontekstowym wewnętrznym linkowaniem
Oprócz uporządkowania witryny musisz połączyć swoje treści w kopii. Nazywamy to kontekstowym łączem wewnętrznym, ponieważ linki te zawsze pojawiają się w kontekście tekstu.
Kontekstowe linki wewnętrzne tworzą sieć stron, która kieruje użytkowników do powiązanych treści. Na przykład w poście dotyczącym badań słów kluczowych link do artykułu na temat SEO copywritingu ma sens. W przypadku wyszukiwarek linki te zapewniają również wgląd w to, jak strony są ze sobą powiązane.
Zawsze upewnij się, że liczba linków do strony odzwierciedla jej wagę. Nasi najlepsi przewodnicy otrzymują wiele linków z poszczególnych postów na powiązane tematy. Pomaga to użytkownikom i wyszukiwarkom zrozumieć, że te przewodniki są kluczowymi filarami naszej witryny.
Dodając kontekstowy link wewnętrzny, upewnij się, że link ma sens w kontekście bieżącej strony. Ponadto zawsze używaj tekstów zakotwiczenia, które dokładnie opisują stronę, do której prowadzisz link. Zapewnia to użytkownikom i wyszukiwarkom kontekst, którego potrzebują, aby ocenić, czy link jest przydatny.
3.3 Zarządzaj kategoriami i tagami
WordPress ma dwa domyślne sposoby porządkowania treści: kategorie i tagi. Kategorie dodają hierarchię do treści i grupują tematy w szerokim zakresie. Na stronie internetowej poświęconej gotowaniu makaron może być kategorią. Tagi są niehierarchiczne i można je bardziej szczegółowo opisać. Na przykład motywy na kolację mogą być tagiem.
Podczas konfigurowania struktury witryny wybierz kilka głównych kategorii. Dodanie ich do menu może być dobrym pomysłem, szczególnie jeśli masz tylko bloga. Jeśli masz blog i kilka produktów, inna konfiguracja może mieć większy sens. Upewnij się, że Twoje kategorie są mniej więcej tego samego rozmiaru. Jeśli Twoje kategorie stają się zbyt duże, utwórz podkategorie. Strony kategorii mogą być świetnymi stronami docelowymi, szczególnie dla witryn eCommerce
Tagi są przydatne dla użytkowników eksplorujących tematy, ale często są niewłaściwie stosowane. Ważne jest, aby nie używać zbyt wielu tagów i używać ich więcej niż raz lub dwa razy. Pamiętaj, że chcesz pogrupować swoje treści, a nie tylko opisać je.
Jeśli chcesz inaczej ustrukturyzować swoje treści, WordPress pozwala również tworzyć niestandardowe taksonomie. Zawsze dokładnie rozważ, czy Twoja niestandardowa systematyka grupuje treści w sposób, który ma sens i pomaga odwiedzającym.
3.4 Zarządzaj stronami archiwum
Jeśli użyjesz kategorii i tagów, automatycznie utworzysz strony archiwum. Strony te zawierają listę postów i stron w ramach określonej kategorii lub tagu. Oprócz kategorii i tagów istnieją strony archiwów oparte na datach i archiwa autorów. Te strony archiwalne wymagają zarządzania, ponieważ jeśli nie, powodują problemy z SEO.
Przede wszystkim chcesz uniemożliwić wyszukiwarkom indeksowanie stron archiwów, które nie mają sensu w Twojej witrynie. Możesz do tego użyć wtyczki Yoast SEO. Robisz to w pozycjach SEO → Wygląd wyszukiwania, gdzie na karcie „Archiwa” znajdują się następujące opcje:

Powyższe ustawienia są ustawieniami dla naszej strony. Jak widać, całkowicie wyłączyliśmy archiwa oparte na datach, ponieważ z nich nie korzystamy. Dowolny link oparty na dacie przekieruje na naszą stronę główną z powodu tego ustawienia. Pozostawiliśmy archiwa autora nietknięte, ale ustawiliśmy podstrony tych archiwów jako noindex, domyślnie po nich następują. W ten sposób nigdy nie wylądujesz na drugiej stronie archiwum w naszej witrynie z wyszukiwarek.
Jeśli Twój blog jest blogiem jednego autora lub uważasz, że nie potrzebujesz archiwów autora, użyj Yoast SEO, aby wyłączyć archiwa autora. Ponadto, jeśli uważasz, że nie potrzebujesz archiwum na podstawie daty: wyłącz je tak jak my. Nawet jeśli nie używasz tych archiwów w swoim szablonie, ktoś może do nich link, a tym samym zepsuć SEO WordPress…
Istnieje jeden typ archiwum, którym jest noindex, domyślnie stosowany we wtyczce Yoast SEO: własne strony wyników wyszukiwania wewnętrznego.
3.4.1. Paginacja
Jeśli masz dużo postów na swojej stronie WordPress, możesz pomyśleć o tym, jak wygląda i działa twoja paginacja. W przeciwnym razie może się okazać, że Twoja najlepsza treść jest „zakopana” głęboko w Twojej witrynie, a użytkownicy i wyszukiwarki mogą mieć trudności z jej odnalezieniem.
W szczególności musisz przemyśleć dwie rzeczy:
3.5. Skonfiguruj menu okruszkowe
Prawdopodobnie chciałeś dodać breadcrumbsy do swoich postów i stron. Bułka tarta do linków, zwykle nad tytułami, które wyglądają jak „Strona główna> Artykuły> SEO WordPress”. Są dobre dla dwóch rzeczy:
- Pozwalają użytkownikom łatwo poruszać się po Twojej stronie.
- Pozwalają wyszukiwarkom łatwiej ustalić strukturę witryny.
Te okruchy powinny powrócić do strony głównej i kategorii, w której znajduje się post. Jeśli post jest w wielu kategoriach, powinien wybrać jedną.
Aby nawigacja breadcrumb wyświetlała się na twoich stronach, konieczne może być dostosowanie plików single.php i page.php w motywie oraz dołączenie kodu dla breadcrumb z wtyczki Yoast SEO. Ustawienia i instrukcje, jak to zrobić, znajdziesz w sekcji SEO → Wygląd wyszukiwarki.
3.6 Zarządzaj mapami witryn HTML i XML
Możesz użyć map witryn XML, aby poinformować Google i inne wyszukiwarki, że Twoja witryna została zaktualizowana. Wtyczka SEO WordPress automatycznie konfiguruje mapy witryn XML, więc nie musisz się o nic martwić. Generuje mapy witryn dla różnych typów postów, w tym zdjęć, i upewnia się, że generuje i ładuje się naprawdę szybko.
Inteligentnie dziela mapy witryn na mniejsze części, dlatego Google musi pobrać tylko jedną nową mapę podrzędną XML po opublikowaniu posta.
Możesz sprawdzać, jakie typy treści, archiwa i szablony powinny być zawarte w mapach witryn XML w ustawieniach SEO → Wygląd wyszukiwarki. Typy zawartości, które nie są wyświetlane w wynikach wyszukiwania, zostaną automatycznie wykluczone z map witryn XML.
Wreszcie, obsługa map witryn XML ma całkiem kompletny interfejs API, umożliwiający programistom dodawanie lub zmianę funkcji za pomocą wtyczek i motywów. Lokalne SEO, wiadomości SEO i rozszerzenia SEO wideo (które generują własne, konkretne mapy witryn) są oparte na tym interfejsie API, a inne wtyczki często budują własne rozwiązania na tym systemie.
W przypadku większych lub bardziej złożonych witryn sensowne może być także podanie mapy witryny HTML. To normalna strona w Twojej witrynie, która pomaga użytkownikom przechodzić do głębszych lub bardziej szczegółowych treści.
4. Przyśpiesz swoją stronę WrodPress
Jeśli Twoja strona działa wolno, ryzykujesz frustracją użytkowników. To sprawia, że rzadziej angażują się, przeglądają, konwertują lub odwiedzają ponownie. To z kolei może sprawić, że będą mniej skłonni do dzielenia się twoimi treściami, linków do stron lub polecania Twojej marki.
Krótko mówiąc, szybkość jest ważną częścią SEO WordPress i ogromną częścią ogólnego doświadczenia użytkownika. Oznacza to, że niezwykle ważne jest mierzenie wydajności i zarządzanie nią – szczególnie w przypadku użytkowników mobilnych lub wolniejszych połączeń!
4.1. Zmierz prędkość swojej strony
Mierzenie szybkości witryny może być mylące. Różne narzędzia dają różne wyniki i wyniki, a czasem nawet sprzeczne informacje.
4.2 Popraw szybkość witryny
Po określeniu, gdzie i gdzie są twoje wąskie gardła, kolejnym wyzwaniem jest wprowadzenie usprawnień w zakresie hostingu, motywu, wtyczek i wydajności w celu przyspieszenia.
Optymalizacja szybkości strony jest dyscypliną samą w sobie i wykracza daleko poza SEO WordPress. Oznacza to, że największe możliwości będą się różnić w zależności od witryny i sytuacji. W przypadku niektórych witryn najłatwiejsze wygrane mogą pochodzić ze zmiany hostingu lub korzystania z sieci CDN; dla innych może to oznaczać ponowną ocenę korzystania z wtyczek lub zmianę sposobu ładowania CSS i JavaScript.
5. Zabezpiecz swoją stronę WordPress
WordPress to najczęściej używana platforma do zarządzania stronami internetowymi na świecie. Obsługuje 33% internetu (marzec 2019 r.). Chociaż jest to niesamowite, oznacza to również, że WordPress jest najbardziej ukierunkowaną platformą dla hakerów. Podczas prowadzenia strony internetowej WordPress platforma zapewnia podstawowe bezpieczeństwo, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojej witryny.
Zaczyna się od własnego loginu. Domyślna nazwa użytkownika w WordPress to admin, więc zmień ją najpierw. W przeciwnym razie pierwsze odgadnięcie hakera dla Twojej nazwy użytkownika jest po prostu zbyt łatwe. To samo dotyczy Twojego hasła. Hasła takie jak „123456” i „welcome01” to po prostu za mało. Użyj menedżera haseł, takiego jak 1Password lub LastPass, i zamiast tego wybierz hasło składające się z ponad 20 znaków. WordPress ma również wiele wtyczek do weryfikacji dwuetapowej, więc dodanie go do swojej witryny jest również łatwe. Zrób to.
5.1. Rób regularne kopie bezpieczeństwa strony
Następną rzeczą, którą chcielibyśmy, abyś robił, to regularne tworzenie kopii zapasowych. Jeśli Twoja witryna zostanie zhakowana lub coś pójdzie nie tak – na przykład podczas aktualizacji wtyczki lub motywu – ważne jest, aby cofnąć tę zmianę w mgnieniu oka. Regularne kopie zapasowe upewnij się, że można to zrobić.
W WordPress istnieje szeroki wybór opcji tworzenia kopii zapasowych. Kilku programistów wtyczek opracowało dla Ciebie fajne rozwiązania programowe, więc nie masz problemów technicznych z tą kopią zapasową. Yoast zaleca i ma dobre doświadczenia z rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych Blogvault. Ta usługa ma dodatkowe zalety, takie jak tworzenie witryn przejściowych i łatwych opcji migracji.
5.2 Zaostrz swoją konfigurację
Zaostrzenie konfiguracji rozpoczyna się od wybrania odpowiedniej firmy hostingowej dla Twojej witryny WordPress. To dopiero początek, ponieważ każdy host dołoży wszelkich starań, aby Ci pomóc, ale nadal będziesz odpowiedzialny za zaostrzenie konfiguracji. Ponadto narzędzia takie jak Cloudflare są dobrymi przyjaciółmi dla dowolnej firmy / witryny w tym zakresie.
Pierwszym łatwym krokiem jest ograniczenie prób logowania. Ograniczając liczbę osób, które mogą próbować zalogować się na Twojej stronie internetowej – na przykład zamknąć formularz logowania po pięciu fałszywych logowaniach – zabezpieczasz instalację przed atakami siłowymi i innymi złośliwymi działaniami atakującymi ten formularz.
Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że instalacja WordPress, w tym wtyczek i motywów, jest zawsze aktualna. Aktualizacje mogą również rozwiązać problemy z bezpieczeństwem. Regularnie sprawdzaj dostępność aktualizacji i aktualizuj WordPress.
Inną ważną rzeczą do zrozumienia jest to, że masz do czynienia z bezpieczeństwem za każdym razem, gdy dodajesz nowego użytkownika lub program do instalacji WordPress. W Kodeksie WordPress znajduje się artykuł dotyczący ról i możliwości, które powinieneś przeczytać. Sprowadza się to do przyznania uprawnień tylko tym, którzy go potrzebują, gdy tego potrzebują i tylko na czas, kiedy tego potrzebują. Nie musisz udzielać gościnnemu bloggerowi uprawnień administracyjnych do swojej witryny, prawda?
Klucze uwierzytelniające i sole działają razem w celu ochrony plików cookie i haseł przesyłanych między przeglądarką a serwerem internetowym. Pamiętaj o zmianie tych kluczy podczas instalowania nowej instancji WordPress.
Innym łatwym rozwiązaniem, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest zapewnienie, że plików szablonów nie można edytować z zaplecza WordPress. Możesz to zrobić w Wygląd → Edytor. Gdy hakerowi udało się uzyskać formularz logowania, jest to naprawdę najłatwiejszy sposób na dodanie złego kodu do swojej witryny. Zaostrzenie tego wymaga zmiany pliku wp-config.
6. Zaspokój gości mobilnych
W dzisiejszych czasach ludzie są zawsze w ruchu. Od miasta do miasta lub sali konferencyjnej do sali konferencyjnej. Ludzie czekają w kolejkach, w kinach, w piekarni, na lunch. A co robimy, gdy jesteśmy w ruchu lub czekamy? Rzeczywiście, sprawdzamy pogodę, czytamy wiadomości, sprawdzamy w mediach społecznościowych lub zamawiamy ubrania w tym nowym sklepie z projektantami online, nasz przyjaciel napisał do nas SMS-em za pośrednictwem Whatsapp, iMessage lub Signal. Co więcej, nasze urządzenia mobilne stają się de facto sposobem przeglądania Internetu, nawet gdy jesteśmy w domu i leżymy na kanapie. Odwiedzamy strony mobilne. Jako właściciel witryny musisz zaspokoić potrzeby użytkowników mobilnych.
Według Statcounter udział w rynku mobilnym w 2018 przekroczył udział w rynku komputerów stacjonarnych prawie cały. Oznacza to, że jeśli optymalizujesz tylko dla użytkowników komputerów stacjonarnych, nie optymalizujesz dla większości użytkowników. Oczywiście zależy to od konkretnej niszy, ponieważ liczby te mogą być różne. Google Analytics może podać dokładne liczby dla Twojej witryny.
Przy takim udziale w rynku mobilnym nie ma możliwości uznania swojej witryny mobilnej za „dodatkową”. Może nadszedł czas, aby ustawić domyślny telefon komórkowy. Czas na SEO mobilne.
6.1. Upewnij się, że twój motyw WordPress jest przyjzny dla urządzeń mobilnych
Po upewnieniu się, że Twoja witryna jest szybka, upewnij się, że jest ona dostosowana do urządzeń mobilnych. Dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych zaczyna się od upewnienia się, że linki nie są zbyt blisko siebie, a przyciski można łatwo kliknąć. Twoja czcionka powinna być spójna i nie powinna być za mała, a obrazy nie za duże, zarówno pod względem rozmiaru, jak i wymiarów.
Chcielibyśmy wyróżnić poniżej dwie konkretne optymalizacje motywów mobilnych:
6.1.1. Używaj responsywnych technik projektowania
Elastyczne projektowanie oznacza, że projekt Twojej witryny dostosowuje się do rozmiaru ekranu używanego przez użytkownika. Możesz to zrobić za pomocą określonych zapytań o media CSS. O responsywnym projektowaniu pisaliśmy już w przeszłości, ale w gruncie rzeczy rzeczy pozostają takie same. Musisz zająć się pewnymi zakresami szerokości ekranu i projektować dla nich. Większość motywów WordPress powinno już być responsywnych.
W zależności od części świata, na którą celujesz, nie, w zależności od tego, jak szybki jest ich mobilny internet (2G? Już w 5G?), Możesz zmienić kilka rzeczy. Pomyśl o tym, jak korzystasz z obrazów w swojej witrynie. Czy używasz ulepszeń tekstu lub odmian czcionek, które mogą utrudniać dobrą wydajność witryny mobilnej? Elastyczne projektowanie pomaga zbudować bardziej ukierunkowaną stronę internetową. To prowadzi nas do drugiej optymalizacji:
6.1.2. Prioretyzuj to co ważne dla użytkowników mobilnych
Cofnij się o krok i spójrz na swoją stronę internetową: co twoi użytkownicy chcą tutaj robić? Zdefiniuj od czterech do sześciu głównych zadań, które użytkownik wykonuje w witrynie i skup się na nich. Może nawet dać najważniejszemu zadaniu duży, gruby przycisk wezwania do działania.
Oto przykład: jeśli masz lokalną firmę, dwa główne zadania mogą być do ciebie telefoniczne lub znajdowanie wskazówek dojazdu do Twojej firmy. Oznacza to, że możesz dodać je na przykład jako specjalne menu mobilne – rodzaj paska, który jest cały czas widoczny. Skoncentruj się na głównych zadaniach odwiedzających i uczyń ich życie tak łatwym, jak to możliwe. Jak znaleźć te najważniejsze zadania? Zapytaj gości! Sprawdź także Google Analytics pod kątem najczęściej odwiedzanych stron w witrynie mobilnej. Więcej o Analytics w dalszej części tego artykułu.
6.2. Rozważ użycie AMP
Jeśli korzystasz z WordPress, możesz także obsługiwać Accelerated Mobile Pages (AMP). AMP to inicjatywa 2015 firmy Google i niektórych głównych wydawców. Pozwala na szybkie strony mobilne i robi to, usuwając część projektu. AMP jest obecnie używany zarówno do treści statycznych, jak i dynamicznych, takich jak artykuły z wiadomościami. AMP ma dość surowe wymagania dotyczące kodu, więc często sprawdzaj poprawność stron AMP.
Jednym z wyzwań, jakie możesz mieć jako właściciel witryny, jest upewnienie się, że wersja Twojej witryny AMP jest zgodna z Twoją marką. Upewnij się, że odwiedzający – przyzwyczajony do odwiedzania Twojej witryny / responsywnej witryny – nadal wyraźnie rozumie, że odwiedza Twoje strony. Na szczęście różnicę między projektem na wszystkich tych platformach można zminimalizować.
Jeśli chcesz uruchomić wersję AMP swojej witryny WordPress, sprawdź oficjalną wtyczkę AMP. Spowoduje to dodanie wersji AMP witryny po zainstalowaniu wtyczki.
7. Przeanalizuj i popraw wydajność witryny
Dobra kampania SEO polega nie tylko na wdrażaniu zmian, ale także na mierzeniu wpływu tych zmian, sprawdzeniu, co działa i zrobieniu więcej. Google opracowało dwa niesamowite narzędzia do analizy wyników Twojej witryny i określenia nowych możliwości, na których możesz się skoncentrować w przyszłości.
Pierwszym do analizy wyników jest Google Analytics. Dodając Google Analytics do swojej witryny, upewniasz się, że wszystkie dane użytkownika będą przechowywane na Twoim koncie. Możesz na przykład sprawdzić, ile odwiedzin odwiedzają Twoje strony, ilu użytkowników dokonuje konwersji, ilu użytkowników natychmiast opuszcza Twoją witrynę po wylądowaniu na określonej stronie i wiele więcej. W Google Analytics możesz zobaczyć, jak zachowują się użytkownicy w Twojej witrynie. Oto jak śledzić SEO za pomocą Google Analytics.
Drugie narzędzie ma na celu analizę wydajności witryny i sprawdzenie, jak użytkownicy znajdują cię w wyszukiwarce. Tym narzędziem jest Google Search Console. Eksportując i sortując wyszukiwane hasła i dane o wyświetleniach, łatwo jest zidentyfikować możliwości, w których można skupić się na poprawie współczynników klikalności, treści i / lub rankingów.
7.1. Ustaw i zintegruj Google Analytics ze stroną
Aby rozpocząć korzystanie z Google Analytics, musisz utworzyć konto. Kliknij przycisk „Start za darmo”, aby rozpocząć. Aby skonfigurować konto, musisz najpierw dodać nazwę konta. To może być nazwa Twojej firmy. Jeśli jednak chcesz dodać do swojego konta inne witryny, zalecamy wybranie bardziej ogólnej nazwy konta. Ponadto zawsze możesz zmienić swoją nazwę konta później, kiedy chcesz.
Po skonfigurowaniu konta czas dodać usługę: witrynę, którą chcesz dodać. Wstaw nazwę witryny i adres URL witryny. Pamiętaj, aby dodać dokładny adres URL: http: // lub https: // oraz z www lub bez www do zbierania właściwych danych.

Po skonfigurowaniu usługi możesz samodzielnie wybrać, czy chcesz włączyć niektóre ustawienia udostępniania danych. Każda opcja udostępniania danych daje jasne wyjaśnienie tego, co będzie udostępniane, umożliwiając to.
Teraz jesteś już prawie gotowy! Ostatnim krokiem do połączenia witryny z nowym kontem Google Analytics jest dodanie do niej kodu śledzenia. Po pomyślnym utworzeniu konta i dodaniu nowej usługi zobaczysz ten ekran z kodem śledzenia Google Analytics u góry:

Ten tag należy dodać do swojej witryny. Najłatwiejszym sposobem na to w WordPress jest instalacja wtyczki Google Analytics, takiej jak Plugin MonsterInsights dla WordPress. Instalując tę wtyczkę, nie musisz dotykać faktycznego kodu swojej witryny, aby połączyć się z Google Analytics. Po prostu zainstaluj i aktywuj wtyczkę, wstaw identyfikator śledzenia i gotowe!
W przypadku bardziej technicznych czytelników można również dodać tag ręcznie na początku każdej strony lub dodać tag do Menedżera tagów Google.
Teraz Twoja witryna jest połączona z Google Analytics i zacznie gromadzić dane użytkowników. Zacznij klikać, aby zobaczyć, co można znaleźć w danych, lub zacznij czytać jeden z naszych postów na blogu o Google Analytics, aby uzyskać przydatne wskazówki.
7.2. Ustaw konto Google Search Console
Drugim narzędziem, które naszym zdaniem jest ważne do skonfigurowania, jest Google Search Console. W skrócie, musisz wykonać następujące czynności:
- Utwórz konto w Google Search Console lub zaloguj się.
- Kliknij „Dodaj usługę” pod menu rozwijanym wyszukiwania.
- Wpisz adres URL swojej witryny w polu i kliknij „Kontynuuj”.
- Zweryfikuj swoją witrynę – we wtyczce Yoast SEO możesz łatwo skopiować i wkleić metatag, aby działał.
Po podłączeniu witryny do Google Search Console rozpocznie się zbieranie danych o wydajności Twojej witryny. Łącząc się przez Yoast SEO, możesz również natychmiast znaleźć błędy w backendzie WordPress i łatwo tworzyć przekierowania, aby zmniejszyć liczbę błędów, gdy masz subskrypcję Yoast SEO Premium (wtyczka RankMath ma te funkcjonalności w darmowej wersji, ale o tym kiedy indziej).
7.3. Inne przydatne narzędzia
Oczywiście istnieje wiele innych przydatnych narzędzi, aby uzyskać cenny wgląd w twoją stronę internetową i znaleźć możliwości SEO. Każdy ma swoje ulubione narzędzia, dlatego ważne jest, aby po prostu zacząć grać z różnymi narzędziami, aby dowiedzieć się, które narzędzie zapewnia Ci to, czego najbardziej potrzebujesz.
Istnieją wszechstronne narzędzia SEO, które dają pełny przegląd wydajności, a także bardziej szczegółowe narzędzia, które zapewniają bardziej szczegółowe dane. Pomyśl o narzędziach szybkości witryny, narzędziach do powielania treści, narzędziach do analizy witryn, narzędziach do badania słów kluczowych i wielu innych.
Niektóre narzędzia, których używamy oprócz Google Analytics i Google Search Console:
Bing Webmaster Tools
W sekcji Źródło / medium Google Analytics możesz zobaczyć, jaki procent twojego ruchu pochodzi z Bing. Gdy jest to wystarczająca ilość ruchu, możesz również utworzyć konto Bing Webmaster Tools. Bing Webmaster Tools to wariant Google Search Console dla Bing. Pokazuje kondycję i wydajność witryny w wynikach wyszukiwania Bing.
Ryte
Ryte to jeden z wszechstronnych pakietów SEO, których możesz użyć do analizy SEO na stronie. Narzędzie indeksuje Twoją witrynę, aby uzyskać mnóstwo danych na temat indeksacji, błędów, linków, szybkości i wiele innych. Możesz wypróbować Ryte za darmo, aby zobaczyć, co ma dla Ciebie. Ryte integruje się nawet z Yoast SEO.
Google Lighthouse
Google Lighthouse to rozszerzenie do Chrome, które można pobrać za darmo. Za pomocą narzędzia Lighthouse możesz łatwo wygenerować raport z wynikami dla wydajności, progresywnej aplikacji internetowej, dostępności, najlepszych praktyk i SEO. Ten raport daje szybki przegląd tego, jak działa Twoja witryna, i możesz od razu rozpocząć pracę w obszarach, które wymagają największej uwagi. Możesz również użyć wersji internetowej na.
Hotjar
Aby uzyskać wgląd w sposób, w jaki odwiedzający się poruszają, przewiń i kliknij strony internetowe, możesz użyć narzędzia takiego jak Hotjar. To narzędzie do badania użytkowników ma również opcje dodawania ankiet lub ankiet do witryny w celu rozpoczęcia badań. Możesz wypróbować za darmo, a płatne pakiety mają konkurencyjne ceny.
8. Promuj swoją stronę
Wkładasz dużo czasu i wysiłku w treść swojej witryny i upewniasz się, że czytelnicy mogą znaleźć tę treść za pomocą wyszukiwarek dzięki SEO, ale są też inne sposoby, aby zachęcić ludzi do odwiedzenia Twojej witryny WordPress i przeczytania twoich postów. Ale jak zdobyć i zdobyć taką publiczność? Po prostu pisanie postów i umieszczanie ich tam nie załatwi sprawy: musisz promować swoją stronę!
8.1 Zachęcaj do zaangażowania
Zawsze fajnie jest wchodzić w interakcje z czytelnikami, ale jak możesz ich zaangażować? Zaangażowanie oznacza różne sposoby interakcji użytkownika z Twoim postem. Może to być pozostawienie komentarza, udostępnienie go w mediach społecznościowych lub podjęcie ogólnych działań na ten temat.
Ale jak zachęcić ludzi do zaangażowania? Zawsze możesz ich zapytać! Napisz angażująco, a następnie poproś czytelników o opinię. Następnie odpowiedz na te komentarze, aby kontynuować rozmowę i zbudować relacje z czytelnikami.
Zaangażowanie ma również pozytywny wpływ na SEO, ponieważ pokazuje, że Twoja strona jest aktywna. Jeśli chcesz zagłębić się w zaangażowanie blogu, możesz przeczytać nasz post, w jaki sposób zwiększyć zaangażowanie blogu.
8.2. Zwiększ swój zasięg
Korzystanie z mediów społecznościowych to najlepszy sposób na dotarcie i powiększenie grona odbiorców Twojego bloga. Powinieneś być aktywny w kanałach społecznościowych, w których obecni są (potencjalni) odbiorcy. Facebook, Instagram, Pinterest i Twitter to przykłady popularnych mediów społecznościowych. Decyzja może być bardzo trudna, więc możesz dowiedzieć się więcej w naszym poście na blogu na temat strategii mediów społecznościowych: od czego zacząć?
8.3. Zbuduj listę mailingową
Oprócz korzystania z mediów społecznościowych do promowania swojego bloga często warto zainwestować w cyfrowy biuletyn. Pozwól ludziom się zarejestrować i wysyłać e-maile z najnowszymi wpisami na blogu i innymi zabawnymi faktami.
Upewnij się, że oferujesz pole subskrypcji poniżej swoich postów oraz w innych widocznych miejscach na swojej stronie. Upewnij się, że Twój biuletyn jest przyjazny dla urządzeń mobilnych. Ale przede wszystkim upewnij się, że Twój biuletyn jest naprawdę wyjątkowy! Używamy MailChimp do naszego biuletynu, który jest bezpłatny aż do 2000 subskrybentów.
8.4 Wzmocnij swoją treść
Liczba postów na blogu publikowanych każdego dnia jest ogromna, dlatego coraz trudniej jest się wyróżnić. Twoje artykuły mają dużą szansę na zagubienie się w ogromnym morzu treści. Aby Twoje treści osiągnęły pełny potencjał, musisz je wzmocnić.
Jeśli Twoje treści są oryginalne i mają dobrą strukturę, prawdopodobnie możesz dotrzeć do nowych odbiorców. Zobacz, jak dotrzeć do nowych odbiorców poza zasięgiem organicznym.
Może reklama na Facebooku lub Instagramie może być dobrym sposobem na dotarcie do nowych odbiorców Twoich treści? Przeanalizuj kanały, z których już korzystasz, i zdecyduj, gdzie możesz zrobić więcej, aby poszerzyć grono odbiorców.
9. Wnioski
Ten przewodnik zawiera wiele rzeczy, które możesz zrobić na swojej stronie WordPress. Od technicznych wskazówek SEO po porady dotyczące konwersji, wskazówki dotyczące treści, wskazówki dotyczące konwersacji i wiele innych. Jest jednak pewien haczyk: jeśli chcesz rankingować pod kątem fraz bardzo konkurencyjnych, będziesz musiał zrobić większość z nich i stworzyć świetne i atrakcyjne treści.
Konkurujesz z każdą inną witryną i firmą na naszej planecie o uwagę, odwiedzających i wyniki. Oznacza to, że musisz włożyć dużo ciężkiej pracy!
The post WordPress SEO appeared first on Yoast.
This content was originally published here.