Czym jest kanoniczny link?
Historia rel=canonical
W lutym 2009 r. Google, Bing i Yahoo! wprowadził kanoniczny element linku – jeśli chcesz dowiedzieć się o jego historii, post Matta Cuttsa daje najjaśniejsze wyjaśnienie. Chociaż pomysł jest prosty, specyfika jego użycia jest często złożona.
Ironiczna notka
Termin Kanoniczny wywodzi się z tradycji rzymskokatolickiej, w której utworzono listę świętych ksiąg, które uznano za autentyczne i nazwano kanonicznymi Ewangeliami Nowego Testamentu. Ironią jest to, że około 300 lat kościół rzymskokatolicki wymyślił listę kanoniczną i ostatecznie wybrali cztery wersje tej samej historii…
Pomysł jest prosty: jeśli masz kilka podobnych wersji tej samej treści, wybierasz jedną wersję „kanoniczną” i kierujesz na nią wyszukiwarki. To rozwiązuje problem zduplikowanej treści, w której wyszukiwarki nie wiedzą, która wersja treści ma być wyświetlana w wynikach. W tym artykule dowiesz się, jak i kiedy ich używać oraz jak uniknąć typowych błędów.
Korzyści SEO z tagu rel=canonical
Wybór odpowiedniego kanonicznego adresu URL dla każdego zestawu podobnych adresów URL poprawia SEO Twojej witryny. Wynika to z faktu, że wyszukiwarka wie, która wersja jest kanoniczna, dlatego może liczyć wszystkie linki wskazujące na różne wersje jako linki do wersji kanonicznej. Ustawienie kanoniczne jest podobne w koncepcji do przekierowania 301, tylko bez przekierowania.
Proces kanonizacji
Gdy masz kilka opcji wyboru adresu URL produktu, proces kanonizacji jest procesem wybierania jednego z nich. W wielu przypadkach będzie oczywiste: jeden adres URL będzie lepszym wyborem niż inne. W niektórych przypadkach może to nie być tak oczywiste, ale nawet wtedy jest to dość proste: wybierz jeden! Brak kanonizacji adresów URL jest zawsze gorszy od kanonizacji adresów URL.
Jak ustawić kanoniczny URL
Poprawny przykład używania rel=canonical
Załóżmy, że masz dwie wersje tej samej strony, każda z dokładnie taką samą – w 100% – taką samą treścią. Jedyna różnica polega na tym, że znajdują się one w osobnych sekcjach witryny, dlatego kolor tła i aktywny element menu są różne – to wszystko. Obie wersje zostały powiązane z innymi stronami, więc sama treść jest wyraźnie cenna. Która wersja powinna wyświetlać się w wynikach wyszukiwania?
Na przykład, takie mogą być ich urle:
- https://example.com/wordpress/poradnik-seo/
- https://example.com/wordpress/poradnik/seo/
Właśnie dlatego wymyślono rel=canonical
i niestety zdarza się to dość często, zwłaszcza w systemach e-commerce. Produkt może mieć kilka różnych adresów URL w zależności od tego, jak się tam dostałeś. W takim wypadku zastosowałbyś rel=canonical
w taki sposób:
<link rel="canonical" href="https://example.com/wordpress/poradnik-seo/" />
I tyle. Nic mniej, nic więcej.
Oznacza to „scalenie” dwóch stron w jedną z perspektywy wyszukiwarki. Jest to „miękkie przekierowanie” bez przekierowywania użytkownika. Łącza do obu adresów URL są teraz liczone jako pojedyncza, kanoniczna wersja adresu URL.
Ustawienie canonicali w Yoast SEO
Wtyczka Yoast SEO WordPress pozwala zmienić kanoniczny kilka typów stron w ustawieniach wtyczki. Musisz to zrobić tylko wtedy, gdy chcesz zmienić kanoniczny na coś innego niż adres URL bieżącej strony. Yoast SEO już wyświetla poprawny kanoniczny adres URL dla prawie każdego typu strony w instalacji WordPress.
W przypadku postów, stron i niestandardowych typów postów możesz edytować kanoniczny w zakładce zaawansowanej metaboksu Yoast SEO:
W przypadku kategorii, tagów i innych terminów taksonomicznych możesz je zmienić również w tym samym miejscu w metaboksie Yoast SEO. Jeśli masz inne zaawansowane przypadki użycia, możesz również użyć filtrawpseo_canonical filter
aby zmienić wynik Yoasta.
Kiedy powinieneś używać kanonicznych adresów URL?
Przekierowanie 301 czy canonical?
Jeśli nie masz pewności, czy zrobić przekierowanie 301, czy ustawić kanoniczny, co powinieneś zrobić? Odpowiedź jest prosta: zawsze powinieneś dokonać przekierowania, chyba że istnieją ku temu techniczne powody. Jeśli nie możesz przekierować, ponieważ mogłoby to zaszkodzić doświadczeniu użytkownika lub w inny sposób byłoby problematyczne, ustaw kanoniczny adres URL.
Czy strona powinna zawierać canonical URL sama do siebie?
W powyższym przykładzie łączymy stronę niekanoniczną z wersją kanoniczną. Ale czy strona powinna ustawić rel = canonical dla siebie? To pytanie jest szeroko dyskutowanym tematem wśród SEO. W Yoast zdecydowanie zalecamy umieszczenie kanonicznego elementu linku na każdej stronie, a Google potwierdził, że jest to najlepsze. Wynika to z faktu, że większość CMS zezwala na parametry URL bez zmiany treści. Wszystkie te adresy URL będą wyświetlać tę samą treść:
- https://example.com/wordpress/poradnik-seo/
- https://example.com/wordpress/poradnik-seo/?cmpgn=facebook
- https://example.com/wordpress/poradnik-seo/?cmpgn=twitter
Problem polega na tym, że jeśli nie masz na stronie kanonicznego odnośnika, który wskazuje na najczystszą wersję adresu URL, ryzykujesz trafieniem. Jeśli nie zrobisz tego sam, ktoś inny może ci to zrobić i spowodować problem z powieloną treścią, więc dodanie kanonicznego linku do URL-i w całej witrynie jest dobrym „obronnym” posunięciem SEO. Na szczęście wtyczka Yoast SEO robi to za Ciebie.
Canonical URL między domenami
Być może masz tę samą treść w kilku domenach. Istnieją witryny lub blogi, które samodzielnie publikują artykuły z innych witryn, ponieważ uważają, że treść jest odpowiednia dla ich użytkowników. Treść na jednej domenie może mieć rel=canonical do oryginalnego źródła z innej domeny. Oznacza to, że wszystkie linki prowadzące do ich wersji artykułu liczą się do rankingu naszej wersji kanonicznej.
Wadliwe kanoniczne adresy URL: typowe problemy
Istnieje wiele przykładów, w jaki sposób niewłaściwa implementacja rel=canonical może prowadzić do ogromnych problemów. Widziałem kilka witryn, w których kanoniczny na ich stronie głównej był skierowany na artykuł, ale tylko po to, by ich strona główna zniknęła z wyników wyszukiwania. Są inne rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić z rel=canonical. Oto najważniejsze:
- Nie kanonizuj stronicowanego archiwum na stronie 1. Rel = kanoniczny na stronie 2 powinien wskazywać na stronę 2. Jeśli skierujesz go na stronę 1, wyszukiwarki faktycznie nie indeksują linków na tych głębszych stronach archiwum…
- Ustaw je w 100% specyficzne. Z różnych powodów wiele witryn używa linków względnych dla protokołu, co oznacza, że zostawiają bit http / https ze swoich adresów URL. Nie rób tego dla swoich kanoników. Masz preferencje, więc pokaż to.
- Oprzyj swój kanoniczny na adres URL żądania. Jeśli używasz zmiennych, takich jak domena lub adres URL żądania używany do uzyskania dostępu do bieżącej strony podczas generowania kanonicznego, robisz to źle. Twoja treść powinna być świadoma własnych adresów URL. W przeciwnym razie możesz nadal mieć ten sam fragment treści na przykład – example.com- i www.example.com, i każdy z nich może kanonizować do siebie.
- Wiele rel=canonical na stronie powodujące spustoszenie. Kiedy spotykamy się z tym we wtyczkach WordPress, staramy się skontaktować z programistą i nauczyć ich, aby tego nie robili, ale nadal tak się dzieje. A kiedy to nastąpi, wyniki są całkowicie nieprzewidywalne.
rel=canonical i social media
Facebook i Twitter honorują rel=canonical, a to może prowadzić do dziwnych sytuacji. Jeśli udostępnisz adres URL na Facebooku, który ma kanoniczne wskazanie w innym miejscu, Facebook udostępni dane z kanonicznego adresu URL. W rzeczywistości, jeśli dodasz przycisk „Lubię to” na stronie z kanonicznym wskazywaniem w innym miejscu, wyświetli on podobną liczbę dla kanonicznego adresu URL, a nie dla bieżącego adresu URL. Twitter działa w ten sam sposób.
Zaawansowane używanie rel=canonical
Canonical link HTTP header
Google obsługuje również nagłówek HTTP łącza kanonicznego. Nagłówek wygląda następująco:
Link: <https://www.example.com/poradnik.pdf>; rel="canonical"
Nagłówki HTTP linków kanonicznych mogą być bardzo przydatne podczas kanonizacji plików, takich jak pliki PDF, więc dobrze wiedzieć, że istnieje taka opcja.
Używanie rel=canonical na niezbyt podobnych stronach
Chociaż nie polecałbym tego, zdecydowanie możesz używać rel=canonical bardzo agresywnie. Google honoruje to w niemal absurdalny sposób, w którym można kanonizować zupełnie inny fragment treści niż bazowy. Jeśli jednak Google cię przyłapie, przestanie ufać kanonikom Twojej witryny, a tym samym spowoduje więcej szkody…
rel=canonical w połączeniu z hreflang
Bardzo ważne jest, aby podczas używania hreflang, kanoniczność każdego języka wskazywała na siebie. Upewnij się, że wiesz, jak dobrze używać kanonicznego podczas implementowania hreflang, ponieważ w przeciwnym razie możesz zabić całą implementację hreflang. Przykładowo jeżeli masz polską treść, jako treści kanonicznej nie wskazujesz treści w innym języku, niż polski.
Wnioski: rel=canonical jest silnym narzędziem
Rel=canonical to potężne narzędzie w zestawie narzędzi SEO, ale jak każde elektronarzędzie, powinieneś używać go mądrze, ponieważ łatwo się skaleczyć. W przypadku większych witryn proces kanonizacji może być bardzo ważny i prowadzić do znacznych ulepszeń SEO. Chociaż cóż, nie zawsze działa tak jakbyśmy chcieli 😉